AstroShow 2023


alt-text


XII Międzynarodowy Otwarty Zlot Miłośników Astronomii - AstroShow 2023 już za nami.

Nasze coroczne spotkanie miłośników astronomii w roku Kopernika odbyło się w dniach 25-27 sierpnia 2023 w Hotelu Bonifacio w miejscowości Kępa k/ Sochocina.

alt-text

alt-text


Dzień pierwszy - piątek


Na naszych gości czekaliśmy w rejestracji zlotowej.

alt-text


Punktualnie o godzinie 17.00 nasz zlot rozpoczęła Pani Prezes Zarządu Delta Optical - Honorata Matosek, witając uczestników i zaproszonych gości.

alt-text

Patronat honorowy nad naszym spotkaniem objeli: Gmina Sochocin, kanał TVP Nauka oraz czasopismo Urania – Postępy Astronomii.



Patroni

alt-text
alt-text

alt-text

Partner Technologiczny

alt-text

Gościem specjalnym naszego zlotu był Wiktor Niedzicki, który wygłosił prelekcję „Błędy w nauce”.

alt-text

Nasz prelegent przekonywał nas, że wbrew pozorom nauka to nie jest nieprzerwany ciąg sukcesów. Jej istotą są błędy i pomyłki. Czasem uczeni przez stulecia żywią fałszywe przekonania o świecie. Trwają w błędzie. Bywa, że pomysłowy pomiar całkowicie zmienia rozumienie przyrody. Sprawdzanie, poprawianie wyników i dążenie do prawdy to mozolne powiększanie naszej wiedzy.

Drugim naszym prelegentem tego dnia był Pan Piotr Duczmal, prowadzący Centrum Wiedzy i Nowych Technologii im. Jana Pawła II w Parzynowie. Pan Piotr podczas swojej prelekcji pod tytułem „Projekt: spójrz na Kopernika” przybliżył nam postać najwybitniejszego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, a także opowiedział nam o badaniach naukowych nad historią życia i osiągnięć naszego wybitnego rodaka, który wstrzymał niebo, a ruszył Ziemię. Pan Piotr zachęcał nas do prześledzenia toku rozumowania Mikołaja Kopernika oraz do przeprowadzenia samodzielnych działań i obserwacji wzorem tych, które doprowadziły Kopernika do tak niesamowitego odkrycia opisanego w dziele „De Revolutionibus”.

alt-text

Po kolacji Marcin Jaworski zapoznał uczestników z nowymi produktami w ofercie Delta Optical.

alt-text

Mimo naszych starań i rozstawionych teleskopów, tego dnia niebo nie było dla nas łaskawe, ale my byliśmy przygotowani na wszystko 😊, najmłodszych uczestników zaprosiliśmy na warsztaty „Jak znaleźć drogę wśród Gwiazd?” korzystając z obrotowych map nieba. Uczestników Klubu Młodego Przyrodnika Rafał Pukownik zabrał na spacer po niebie. Aby ułatwić poruszanie się po niebie, wyposażyliśmy naszych przyrodników w obrotowe mapy nieba, a Rafał wyjaśnił jak z nich korzystać, żeby w przyszłości móc samodzielnie prowadzić obserwacje.

alt-text

Kolejną nasza propozycją dla najmłodszych uczestników była wyprawa w kosmos w mobilnym planetarium.

alt-text

Wieczorem grupa zaawansowana pod czujnym okiem Macieja Kapkowskiego zgłębiała tajniki astrofotografii.

alt-text

Równolegle na sali wykładowej Filip Ogorzelski zdał nam relację z wyprawy na Zaćmienie Słońca, a także opowiedział, jak przygotować się do obserwacji zaćmień Słońca.


alt-text

Po prelekcji o zaćmieniach Słońca nasi partnerzy - założyciele grupy FB Gapię się w niebo – Łukasz Jankowski i Piotr Stefaniak opowiedzieli o swoich przygodach z nocnym niebem nie tylko w kadrze. Najwytrwalsi słuchacze witali z "Kumplami od gwiazd" kolejny dzień :)

alt-text

Pierwszy dzień naszeg zlotu, mimo niesprzyjającej obserwacjom pogody zakończyliśmy już po północy.


26 sierpnia 2023 – sobota


Kolejny dzień zaczęliśmy od obserwacji wschodzącego Słońca.


alt-text

Następnie wszyscy uczestnicy obserwowali aktywność Słońca przez specjalistyczne teleskopy: Teleskop słoneczny do obserwacji w paśmie H-alpha LUNT 130mm, Refraktor apochromatyczny 150mm wyposażony w klin Herschela z filtrem Baader Solar Continuum do obserwacji Słońca w paśmie widzialnym, teleskop Słoneczny Lunt LS 40mm zamocowany na montażu Sky-Watcher SolarQuest, który automatycznie wyszukuje i śledzi Słońce. Dodatkowo obserwowaliśmy Słońce przez lunety wyposażone w filtr słoneczny Baader AstroSolar oraz w projekcji okularowej. Na polu była także możliwość obserwacji przyrodniczych przy użyciu lornetek i lunet.

alt-text

Przed południem na polu obserwacji dziennych działał punkt Astroinfo, gdzie Pan Janusz Wiland udzielał porad odnośnie obserwacji astronomicznych i astrofotografii.


alt-text

Gdy nasyciliśmy oczy słonecznym spektaklem plam i protuberancji rozpoczęliśmy warsztaty, w trakcie których grupa poczatkująca zgłębiała tajniki budowy teleskopu, wyboru odpowiednich akcesoriów i przygotowania się do obserwacji nieba.


alt-text

Kolejnym punktem zajęć grupy poczatkującej była prelekcja Łukasza Jankowskiego i Piotra Stefaniaka dotycząca prostej astrofotografii wykorzystującej smartfony i aparaty fotograficzne z wymienna optyką.


alt-text

W tym czasie grupa zaawansowana na zebranym przez Pana Macieja Kapkowskiego materiale uczyła się obróbki zdjęć astrofotograficznych w programach graficznych.


alt-text

Klub Młodego Przyrodnika wybrał się na przedpołudniowy spacer, na którym szukał okazów do obserwacji mikroskopowych, a także wziął udział w warsztatach Pana Piotra Duczmala, który przybliżył nam tajniki obsługi kwadranta Mikołaja Kopernika.


alt-text

Następnie młodzi przyrodnicy korzystając z mikroskopów zagłębili się w mikroświat.


alt-text

Po obiedzie nasi klubowicze zajęli się projektowaniem dekoracji okolicznościowych pierniczków na obchody 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.


alt-text

Po południu do naszych zlotowiczów dołączyli uczestniczy dnia otwartego, dla których Pan Piotr Duczmal wygłosił prelekcję o przybyszach z kosmosu – meteorach i meterorytach. Każdy uczestnik naszego zlotu miał niepowtarzalną okazję wziąć do rąk ważący ponad 3 kg meteoryt Morasko.

alt-text

Najciekawszym punktem programu były prezentacje młodych prelegentów o Mikołaju Koperniku. Mateusz Gołębiowski, Marysia Kozdój i Olaf Szydłowski zaprezentowali nam osobę i dokonania naszego największego astronoma.


alt-text

Kolejnym punktem programu była prezentacja rozwiązań firmy Canon dedykowana zastosowaniom astrofotograficzny. Przedstawiciel Canona Pan Piotr Woźniak opowiedział o aparatach i obiektywach stosowanych w fotografowaniu zakątków Kosmosu.


Przedkolacyjna prelekcja dotyczyła budżetowych rozwiązań w astrofotografii – Pan Janusz Wiland zaprezentował specjalnie przygotowanego na nasz zlot Fastron-10R z napędem ręcznym, na którym wieczorem wykonał zdjęcie mgławicy Ameryka Północna.

alt-text

Po kolacji zaczęliśmy obserwacje nocnego nieba. Na początek nasze teleskopy skierowaliśmy na południowy kraniec nieba, gdzie nad horyzontem znajdował się nasz naturalny satelita - Księżyc w pierwszej kwadrze. Kolejnym obiektem naszych obserwacji były planeta Saturn. Kiedy wszyscy nasycili się widokiem gazowego giganta, zaczęliśmy obserwację obiektów głębokiego nieba. Naszym łupem padły Galaktyka Andromedy M31, Gromada Podwójna w Perseuszu, mgławica planetarna M57 "Pierścień", Gromada kulista M13, Mgławica planetarna M27 "Hantle". Po północy w okularach teleskopów zagościł Jowisz w towarzystwie swoich księżyców. Kiedy tylko zaczął wznosić się nad linię drzew wszystkie teleksopy skierowały się w jego stronę. Bo jak inaczej wykorzystać ostatnie minuty bezchmurnego nieba niż obserwując największą planetę Układu Słonecznego ;).


alt-text


27 sierpnia 2023 – niedziela

Dzień trzeci to czas na zgłoszenie prac do konkursów, zwrot wypożyczonego sprzętu i oficjalne zakończenie zlotu.

Na naszym polu obserwacji dziennych można było znów podziwiać Słońce w pełnej krasie.

O godz. 11:00 nastąpiło podsumowanie i zakończenie XII AstroShow 2023. Prezes firmy Pani Honorata Matosek podziękowała gościom i uczestnikom za udział w tegorocznej imprezie, za wspaniałą atmosferę zlotu, za bardzo wysoką frekwencję na prelekcjach i warsztatach.

Następnie nastąpiło rozstrzygnięcie zlotowych konkursów.


W konkursie „Niebo Astroshow 2023” zostały nagrodzone następujące osoby:

1 miejsce – Adrian Gałczyński - otrzymał Teleskop Sky Wacher Dobson 6”
2 miejsce – Patrycja Szewczyk – otrzymała Lunetę Celestron ZOOM 60
3 miejsce – Paulina Elert - otrzymała Model drewniany „Mechaniczne Tellurium”

alt-text


W konkursie „Zostań fotoreporterem Astroshow 2023” zostali nagrodzeni:

1 miejsce – Aleksander Kołodziej – otrzymał Teleskop BK 709 EQ1
2 miejsce – Grzegorz Skupniewicz – otrzymał Mikroskop Delta Optical Biolight 300
3 miejsce – Ewa Stawczyk – otrzymała Model drewniany „Globus”

alt-text
alt-text


W konkursie „Astropierniczki” kierowanym do uczestników do lat 15 zostały nagrodzone prace:

1 miejsce – Alicji Dworniak - otrzymała mikroskop Delta Optical Biolight 100
2 miejsce – Wojtka i Zosi Roztoczyńskich – otrzymali lornetkę Voyager S 10x32
3 miejsce – Zosi Elert – otrzymała Kalendarz Astronomiczny

alt-text


Dodatkowo przez naszego prelegenta – Pana Macieja została nagrodzona praca Olafa Szydłowskiego, który wykonał zdjęcie Księżyca, następnie obrobił je w programach graficznych korzystając z porad Pana Macieja. Olaf otrzymał roczny on-linowy kurs astrofotografii Macieja Kapkowskiego.

alt-text

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy sukcesów w rozwijaniu swoich pasji.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za udział w naszym zlocie, było nam niezmiernie miło Was gościć.
Do zobaczenia za rok!

Zespół Delta Optical


alt-text